Hikaye 5 – Bebek Gibi

Gelin adayı arama çalışmalarında en çok karşılaşılan durum kızın veya erkeğin çok farklı şekillerde tarif edilmesidir heralde..

Sosyal çevremizde tanınmış bir kişi olan *Leman teyzemiz annemin saldığı “oğluma kız arıyoruz” haberlerini duymuş ve bize uygun bir gelin adayını anneme tavsiye etmiş. Tavsiye edilen*Merve kızımız, ebeveynleri öğretmen emeklisi olan psikoloji mezunu kendi halinde birisi. Lakin Leman teyzemizin anlatımıyla fiziksel görüntüsü; masmavi gözlü, bembeyaz tenli, fiziği düzgün tek kelimeyle bebek gibi inanılmaz güzel bir kız Merve. Leman teyzemin bu derece övgülü sözlerinden şüphelensem de validemden girişimde bulunmasını rica ettim. En yakın zamanda Merve nin annesiyle yüzyüze görüşmeye gitti sağolsun. Annesi pek sıcak bakmasa da kızına durumdan bahsetmiş. Genel olarak kızımız da evlenme konusuna pek sıcak bakmamış. mış da mış, mış da mış.

Aradan bir hafta ongün geçtikten sonra annemin ve Leman teyzemin ısrarları sonrasında Merve nin fotoğrafını vermeye razı oldular. Fotoğraflar bir hafta sonra gelebildi ancak, yanında ufak bir not ile beraber. Merve kendi el yazısıyla adını, yaşını ve mezun olduğu okulu yazmış. Bu naif hareketinden dolayı kendisine içten bir muhabbet besledim. Sonra fotoğrafına baktım; genelde fotoğraflarını lutfeden kızlarımız yüzleri açık seçik görülmeyen fotoğraflarını gönderiyorlar (abimden edindiğimiz tecrübelerle sabittir). Merve de benzer şekilde yüzü pek görünmeyen bir fotoğrafını göndermiş. Fotoğraftaki kompozisyon ise şu şekilde; bir sahnede muhtemelen anaokulu öğrencilerinin müsameresi var, Merve de programın sunucusu olsa gerek elinde bazı kağıtlarla sahnenin kenarında ayakta duruyor. Arkaya doğru bakmasından ve mütesettir(allah kendisinden razı olsun) olduğundan fiziksel görüntüsü ile ilgili pek bir fikir edinemedim.

Yalnız fotoğrafta bir gariplik vardı, perspektifle ilgili bir sorundu ama neydi. Fotoğrafı biraz daha detaylı inceledim; Merve çocukların önünde durduğundan boyu çocukların boyundan çok daha uzun olmalıyken aralarında öyle aman aman bir fark görünmüyordu. Fotoğraftaki diğer objeleri de inceledim resmin köşesinde kürsü olduğunu düşündüğüm bir mobilya vardı. Mobilyanın boyu neredeyse Merve nin burnuna geliyordu. Anneme Mervenin boyunu öğrenmesini söyledim, fotoğraftaki oranları gösterdiğimde kendisi de bana hak verdi. Görüşmeler sonrasında Merve kızınımızın 1.50 civarı bir boya sahip olduğunu öğrendik. Civarı kelimesi 1.50 den en az 5 cm daha kısa olduğunu söylüyordu aslında.

İnsanları fiziksel özellikleri ile değerlendirme gibi kötü bir huyum asla yoktur. Ama evlenmeyi düşündüğünüz insanın fiziksel özelliklerine dikkat etmek de ayıp değildir diye düşünüyorum. Kendi boyumu da göz önüne aldığımıda 40 cm lik bir fark önemli bir fark benim için. Merve kızımız bebek gibi güzeldi belki (fotoğraftan birşey göremesem de) ama aynı zamanda benim yanımda bebek gibi durması muhtemel bir kızımızdı. Annannemin hep söylediği gibi “sürahi ile bardak gibi” olmamız muhtemeldi. Allah kendisine hayırlı kısmetler nasip etsin inşallah.

Hasılı bayanlar tasvir konusunda kendilerini baya bir geliştirmişler, size tasvir edilen gelin adayları için 10 söyleniyorsa 5 ini dikkate almak en iyisi. Hem beklentiniz de fazla yükselmemiş olur da sonra üzülmezsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.